Ice cream in wafer cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.971202303815694% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 19.44g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- A Mix Of Chocolate Chip Cookie Dough And Fudge Brownie Swirled In Ice Cream, Cookie Dough & Brownies (Similarity score: 3.07)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Ice Cream Vanilla & Cream (Similarity score: 8.01)
- Häagen Dazs Pot Crème Glacée Vanilla (Similarity score: 8.33)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Cookie Dough S'wich Up 465ml (Similarity score: 8.61)
- Open Nature, Glencourt Inc Open Nature, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.68)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 8.68)
- Häagen Dazs Coffee (Similarity score: 8.97)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Café (Similarity score: 8.97)
- All Natural Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.99)
- Häagen Dazs Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.24)
- Häagen Dazs, Tesco Fresh Penne Pasta (Similarity score: 9.24)
- Häagen Dazs, Häagen Dazs Häagen Dazs Vanilla (Similarity score: 9.24)
- Ice Cream, Turtle Pecan Swirl (Similarity score: 9.73)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 10.15)
- Ice Cream (Similarity score: 10.15)
Ingredients List
- Ice Cream
- Corn Starch
- Rapseed Oil
- Sugar
- Water
- Emulsifier
- Sodium Salt
- Wheat Fiber
- Salt
- Butter
- Sugar
- Water
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)