Glencourt Inc. Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Open Nature, Glencourt Inc Open Nature, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 0.00)
- Gelatti Cookie Dough (Similarity score: 4.21)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 4.98)
- Ice Cream (Similarity score: 4.98)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Café (Similarity score: 5.19)
- Häagen Dazs Coffee (Similarity score: 5.19)
- All Natural Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 5.44)
- Sam's Choice All Natural Ice Cream (Similarity score: 5.62)
- Dmk Eis Gmbh,american American Premium Ice Cream (chocolate Cookies, Salted Caramel, Macadamie Nut) (Similarity score: 6.08)
- M&m's Peanut Caramel (Similarity score: 7.20)
- Häagen Dazs Vanilla Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 7.60)
- Häagen Dazs Vanilla (Similarity score: 7.60)
- Häagen Dazs Ice Cream Vanilla & Cream (Similarity score: 7.77)
- Ice Cream In Wafer Cup (Similarity score: 8.68)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Pistachio Perfecto (Similarity score: 9.01)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Cane Sugar
- Natural Flavouring
- Egg Yolk
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)