Ice cream, monster cookie mash
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 6.76g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.59210526315789% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 22.97g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Old Fashioned Cookies 'n Cream Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 7.15)
- Turkey Hill Turkey Hill, Premium Ice Cream, Southern Lemon Pie (Similarity score: 7.93)
- Key Lime Premium Ice Cream With Graham Cracker Swirl, Key Lime Pie (Similarity score: 9.24)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 9.36)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Brownie (Similarity score: 9.78)
- Tartelette Au Riz (Similarity score: 10.39)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 10.87)
- Belmont Cookies & Cream Ice Cream With Chocolate Cream Sandwich Cookie Pieces, Chocolate Cream (Similarity score: 10.87)
- Publix Super Markets Inc Party Time Ice Cream (Similarity score: 11.20)
- Crispy Trio Layers Dark Chocolate Crunchy Peanut Butter Frozen Dessert, Dark Chocolate (Similarity score: 11.62)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 12.28)
- Vanilla Ice Cream With Creme Chocolaty Cookie Sandwiches (Similarity score: 12.51)
- Mcennedy Cheesecake Dessert (Similarity score: 14.60)
- Peanut Butter Monster Cookie Mash Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 15.17)
- Ben & Jerry's Strawberry Cheesecake Ice Cream With Strawberries & A Thick Graham Cracker Swirl (Similarity score: 15.40)
Ingredients List
- Milk
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Carob Bean Gum
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Monster Cookie Dough
- Fudge Swirl
- Peanut Butter Flavor Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)