Tartelette au riz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090908% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 108.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Monster Cookie Mash (Similarity score: 10.39)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Brownie (Similarity score: 12.24)
- Turkey Hill Turkey Hill, Premium Ice Cream, Southern Lemon Pie (Similarity score: 12.88)
- Vanilla Ice Cream With Creme Chocolaty Cookie Sandwiches (Similarity score: 14.12)
- Old Fashioned Cookies 'n Cream Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 14.23)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 14.74)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 14.89)
- Creamy Vanilla With Indulgent Bits Of Cookie Dough And Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 15.16)
- La Mère Poulard Cookies (Similarity score: 16.10)
- Turkey Hill Chocolate Chip Cookie Dough Original Recipe Ice Cream (Similarity score: 16.47)
- Feisty Espresso French Style Dessert, Feisty Espresso (Similarity score: 16.55)
- Pot De Creme Calm Vanilla A French Style Dessert, Calm Vanilla (Similarity score: 16.55)
- Mcennedy Cheesecake Dessert (Similarity score: 16.77)
- Crispy Trio Layers Dark Chocolate Crunchy Peanut Butter Frozen Dessert, Dark Chocolate (Similarity score: 16.79)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Caramel (Similarity score: 16.81)
Ingredients List
- Whole Milk
- Flavouring
- Colour
- Emulsifier
- E330
- Stabiliser
- E407
- Barn Eggs
- Wheat Flour
- Sugar
- Rice
- Vegetable Oil
- Egg Yolk
- Cream
- Modified Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)