Italian mascarpone torta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.91g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.91g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.00640204865557% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 234mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 234mg |
| Sugars | 30.47g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonert's Slice Of Pie Pumpkin Pie (Similarity score: 13.14)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 16.16)
- Chocolate Pecan Pie (Similarity score: 21.25)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 21.25)
- Country Dairy Salty Caramel Ice Cream With Roasted Salted Peanuts And A Salty Caramel Swirl (Similarity score: 21.99)
- Rocky Mountain Pies Pumpkin Pie (Similarity score: 22.47)
- Brookshire's Pumpkin Pie (Similarity score: 22.47)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 22.90)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Sammies Sandwiches (Similarity score: 23.53)
- Harris Teeter Neapolitan Chocolate, Vanilla, Strawberry Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.53)
- Spartan Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.92)
- Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 24.40)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 24.40)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 25.59)
- Bonert's Slice Of Pie Pumpkin Pie (Similarity score: 25.67)
Ingredients List
- Sugar
- Egg Yolk
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Dextrose
- Whey
- E415
- Lemon Oil
- E330
- E412
- E410
- Wheat Flour
- E417
- Soya Lecithin
- Retinyl Palmitate
- Corn Starch
- E160ai
- E171
- Rice Flour
- Tapioca Starch
- E471
- E401
- Cream
- E491
- Propylene Glycol Monostearate
- Mono And Diesteres Of Fatty Acids
- E551
- E422
- Maltodextrins
- E385
- E211
- E481
- E435
- Cultured Pasteurized Milk
- E319
- E262i
- E466
- E102
- E129
- Soya Flour
- E375
- Folic Acid
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- Egg
- E101
- Enzyme
- Raising Agent
- E554
- Hydrogenated And Partially Hydrogenated Soybean And Cottonseed Oil
- Skimmed Milk
- Palm Oil
- Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)