Ja! Buttertoast
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109.0kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.5g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 67.56756756756756% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.6% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mingles Milde Minze (Similarity score: 20.06)
- Tradilège,tradilège , Marque Repère Délices De Volaille 25% De Sel En Moins X 10 (Similarity score: 24.70)
- Mozzarella Fior’ Di Latte (Similarity score: 25.13)
- Santa Lucia Mini Boccocini (Similarity score: 25.13)
- Philadelphia Original Cream Cheese Product (Similarity score: 26.66)
- Tarte Crumble Framboise (Similarity score: 26.72)
- Toque Du Chef 4 Paniers Jambon Fromage (Similarity score: 27.04)
- Clermont,clermont 6 Saucisses Sans Colorant (Similarity score: 28.40)
- Saputo Fromage Bocconcini (perle) (Similarity score: 30.47)
- Esselunga Trofie (Similarity score: 31.09)
- Esselunga Strozzapreti Freschi Esselunga (Similarity score: 31.09)
- Les Tourelles Chaource (Similarity score: 31.75)
- Nos Régions Ont Du Talent Chaource (Similarity score: 31.95)
- Quiche Au Saumon Et Petits Legumes (Similarity score: 32.39)
- Lekos Salad Cheese (Similarity score: 32.45)