Ja! Fettarmer Joghurt Psirsich-Mango
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 855kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 855kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 0.89999997615814g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 64.2857136775054% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 3 |
| Sodium | 51.999998092652mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 12.39999961853g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruvita (Similarity score: 13.84)
- Aldi Bio Frucht Joghurt Mild Himbeer Holunder (Similarity score: 19.75)
- Picard Frozen Yogurt Sauce Fruit Rouges Muesli (Similarity score: 20.20)
- Picard Tarte Rhubarbe Fraise (Similarity score: 21.39)
- Nada Moo Caramel Cold Brew & Cookies Dairy Free Frozen Dessert, Caramel Cold Brew & Cookies (Similarity score: 22.58)
- Little Red Rooster Ice Cream Company Inc Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 23.17)
- Picard Frozen Yogurt (Similarity score: 23.38)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 24.83)
- Clafoutis Aux Griottes (Similarity score: 24.88)
- Ice Cream (Similarity score: 25.02)
- Chocolate Almond Chip (Similarity score: 25.37)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 25.43)
- Food Lion All Natural Premium Ice Cream (Similarity score: 25.56)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 25.94)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 25.94)
Ingredients List
- Low Fat Yogurt
- Natural Flavouring
- Peach
- Sugar
- Mango
- Concentrated Plant Colour
- Modified Starch
- Thickener
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)