Nada Moo Caramel cold-brew & cookies dairy-free frozen dessert, caramel cold-brew & cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 6.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.37g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.37g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 16.44g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Almond Chip (Similarity score: 13.36)
- Little Red Rooster Ice Cream Company Inc Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 18.45)
- La Laitière,nestlé Mousse Grand Chocolat Copeaux & Coulis Chocolat (Similarity score: 19.56)
- Extrême,nestlé Sorbets Citrons Framboises (Similarity score: 20.28)
- Picard Tarte Rhubarbe Fraise (Similarity score: 21.56)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Ice Cream (Similarity score: 21.73)
- Black Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Black Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 21.95)
- U Glace Au Café Avec Grains De Chocolat (Similarity score: 22.33)
- Publix Super Markets Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 22.36)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 22.53)
- Ja! Fettarmer Joghurt Psirsich Mango (Similarity score: 22.58)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 22.59)
- Giant Eagle Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 22.76)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Hoppy Hour (Similarity score: 22.77)
- Premium Fruit & Cream Bars (Similarity score: 22.79)
Ingredients List
- Coconut Milk
- E150
- Natural Flavouring
- Water
- Agave Syrup
- Chocolate Cookies
- Tapioca Syrup Solids
- E412
- Sea Salt
- E410
- Inulin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)