ja! Lachsfilets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954.0kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.4g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.85365853658537% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.9% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28.0mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Berida,penny Lachsfilet (Similarity score: 0.00)
- Thiriet Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 13.38)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 16.56)
- Asc Pavé De Saumon Asc (Similarity score: 16.56)
- Atelier Poissonnerie Pavés De Saumon (Similarity score: 16.65)
- Filet De Saumon (Similarity score: 16.96)
- Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 17.13)
- Pavés De Saumon (Similarity score: 17.13)
- Argel Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 19.04)
- Eurosalmon,marine Harvest Pavé De Saumon (Similarity score: 20.85)
- Simplement Bon Et Bio,aldi Tofu Ferme Végétal Biologique (Similarity score: 22.01)
- L’atelier Poissonnerie Coeur De Filet De Saumon (Similarity score: 22.85)
- Cavatelli With Broccoli Rabe (Similarity score: 24.36)
- Delical Délical Hp Hc Boisson (Similarity score: 25.91)
- La Sirena Lomos De Salmón (Similarity score: 25.99)