Jacobs Marmelad, jordgubb
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 860kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 860kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 46g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marmelade Fruitée Oranges Amères (Similarity score: 9.51)
- Gefen Syrup (Similarity score: 9.98)
- Riemerschmid Bar Sirup Vanille (Similarity score: 11.07)
- Maraschino Cherry Flavored Syrup (Similarity score: 15.30)
- Tamarindo Tamarind Beverage Concentrate, Tamarindo (Similarity score: 16.38)
- Schwartau Samt Erdbeere & Brombeere (Similarity score: 17.18)
- Confiture Extra Fruitée Fraises (Similarity score: 17.51)
- Crema De Vinagre Balsámico (Similarity score: 18.10)
- Crema De Vinagre Balsámico Al Pedro Ximénez Sweet Cherry Style (Similarity score: 18.10)
- Crema D Vinagre Balsamico (Similarity score: 18.10)
- Sibari Crema De Vinagre Balsamico (Similarity score: 19.26)
- Crema De Vinagre Balsámico A La Manzana (Similarity score: 19.26)
- Jacobs Aprikosmarmelad (Similarity score: 20.34)
- Crème De Vinaigre De Muscat (Similarity score: 20.64)
- Jamaica Hibiscus Blossom Beverage Concentrate, Jamaica Hibiscus (Similarity score: 22.73)
Ingredients List
- Strawberry
- Sugar
- Glucose Syrup
- Water
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)