Jalapeno tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lahoz Perdiz Escabechada (Similarity score: 13.77)
- Rice Cake (sliced Type) (Similarity score: 15.52)
- Potato Gnocchi (Similarity score: 17.06)
- Potato Gnocchi (Similarity score: 17.06)
- Rice Cakes (Similarity score: 17.18)
- The Elite Donut (Similarity score: 18.16)
- Assi Soba Buckwheat Noodle (Similarity score: 22.67)
- Smucker 11 75 Ounce Sugar Free Caramel Topping (Similarity score: 26.87)
- Éclairs Au Chocolat X2 (Similarity score: 28.50)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Escalibada Bio (Similarity score: 28.91)
- Carte Nature Nems Au Poulet (Similarity score: 28.94)
- Abbott's Abbott's Village Bakery Grainy Wholemeal (Similarity score: 29.10)
- Cake Veggie Aux Légumes Du Soleil (Similarity score: 29.43)
- Vogel's Harvest Grain Toast (Similarity score: 32.16)
- Tacos De Potón Del Pacífico En Aceite De Girasol (Similarity score: 33.88)
Ingredients List
- Corn
- E280
- Gum
- Spice
- E280
- E412
- E466
- Enzyme
- Water
- Jalapeno
- Onion
- Carrot
- Vinegar
- Salt
- Spice
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)