Tacos de potón del pacífico en aceite de girasol
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24g |
| Saturated Fat | 1.7999999523163g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.249999701976874% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.2% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Haddon House Lightly Smoked Plain Sardines In Pure Olive Oil (Similarity score: 16.60)
- The Elite Donut (Similarity score: 16.78)
- Ortiz Thunfisch (Similarity score: 21.20)
- La Belle Îloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 24.83)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 24.83)
- Marina Azul Atun En Aceite De Oliva Extra Virgen (Similarity score: 26.91)
- Abbott's Abbott's Village Bakery Grainy Wholemeal (Similarity score: 26.97)
- Stehouwer's Frozen Foods Inc Seasoned Pork And Beef Pattie Between Slice Of Beef Ribeye (Similarity score: 28.65)
- Cake Veggie Aux Légumes Du Soleil (Similarity score: 29.09)
- Auchan Pain Select T80 (Similarity score: 29.79)
- La Vieira Chicharrillo En Escabeche (Similarity score: 29.88)
- Éclairs Au Chocolat X2 (Similarity score: 30.06)
- Potato Gnocchi (Similarity score: 32.77)
- Potato Gnocchi (Similarity score: 32.77)
- Vogel's Harvest Grain Toast (Similarity score: 33.08)