Jambon à l ancienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 833kj (200 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 833kj (200 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.38461538461538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.4% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 7.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 7.6mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Steak Haché 12℅ Mg Façon Bouchère Pur Bœuf (Similarity score: 15.96)
- Saumon Fumé Ecosse (Similarity score: 17.86)
- Saumon Fumé (Similarity score: 17.86)
- Sándwich Club (Similarity score: 18.97)
- Cannelloni Bolognaise (Similarity score: 19.41)
- Boni Selection Tagliatelle (Similarity score: 21.28)
- Hacendado Ensalada (Similarity score: 23.29)
- Great Value Whole Wheat Egg Noodles, 12 Oz (Similarity score: 23.71)
- Auchan Cuisses De Poulet Crues Auchan (Similarity score: 23.91)
- Harvesta, Hawesta Heringsfilet Mexico Sauce (Similarity score: 25.18)
- Pouce,auchan Cuisse De Poulet Crue Surgelée (Similarity score: 25.73)
- La Sablaise Rillettes De Saumon Fume La Sablaise (Similarity score: 26.56)
- Jambon Sec (Similarity score: 28.08)
- Filet De Saumon (Similarity score: 28.39)
- Tesco Basil Pesto Tortelloni (Similarity score: 29.77)