Jasper Products Llc. Liquid coffee creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 133mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 133mg |
| Sugars | 33.33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jasper Products Llc Hazelnut, Liquid Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Kroger Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Italian Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Shamrock Foods Company Cafe Complements, Coffee Creamer, Sweet Cream (Similarity score: 2.99)
- Coffee Creamer (Similarity score: 3.79)
- Snickers Snickers Creamer (Similarity score: 3.79)
- Tt, Interlink Hot Pot Rice Cake (Similarity score: 22.66)
- Drew's Organic Dressing & Quick Marinade (Similarity score: 25.37)
- Current's Tackle Bayou Brothers, Cajun Pepper Jelly, Gotcha (Similarity score: 28.82)
- Cookie Dough Batter, Cookie Dough Pieces & Chocolate Flake Dairy Free Frozen Dessert, Cookie Dough Lyfe (Similarity score: 34.79)
- Stonewall Kitchen A Classic Fruit Spread (Similarity score: 38.09)
- Robert Rothschild Farm Streusel Muffin Mix (Similarity score: 39.03)
- Lieber's Thousand Island Dressing (Similarity score: 39.89)
- Crème De Vinaigre Balsamique (Similarity score: 42.13)
- Red Bull Red Bull Tropical (Similarity score: 43.09)
Ingredients List
- Water
- E481
- E435
- Salt
- E472e
- E339
- Sodium Citrate Carrageenan
- E955
- E950
- Sugar Soybean Oil
- Sodium Caseinate
- Milk Protein Concentrate
- Natural And Artificial Flavouring
- Cellulose Gel
- E466
- Colour
- E340
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)