Lieber's Thousand Island Dressing
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.273467638234036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 9 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 16.67g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lieber's Lite Thousand Island Non Dairy Dressing (Similarity score: 11.37)
- Chabrior,intermarché Chabrior 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 22.14)
- Albert Heijn Muhammara (Similarity score: 25.66)
- Éclairs Café X4 (Similarity score: 27.01)
- Eclairs Café (Similarity score: 27.01)
- Culinaria Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 27.16)
- Cedarlane Curried Tofu With Cashews & Raisins (Similarity score: 27.16)
- New York Deli & Bagel Mini Bagel (Similarity score: 27.20)
- Drew's Organic Dressing & Quick Marinade (Similarity score: 28.17)
- Monoprix Taboulé À L'orientale Poulet Et Amandes (Similarity score: 28.45)
- Franprixdistribution Franprix Biscuits Petit Déjeuner Miel,🍯 Céréales Et Pépites De Chocolat🍫 (Similarity score: 29.13)
- Can Busquets Pan De Centeno Integral 50% Y Espelta Eco (Similarity score: 29.20)
- Hoa Nam Brioches Au Porc Laqué ( Cuites À La Vapeur ) Surgelées (Similarity score: 29.63)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 31.05)
- Le Pain Du Village Pain Integral Index Glycemique (Similarity score: 31.67)
Ingredients List
- Cottonseed Oil
- E415
- E385
- Natural Flavouring
- E202
- E211
- Water
- Sugar
- Sour Pickle
- Passover Distilled Vinegar
- Tomato Concentrate
- Salt
- Spice
- Dehydrated Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)