Java Chip Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.04g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.04g |
| Saturated Fat | 11.11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 56.440000000000005mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56.4mg |
| Sugars | 28.28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnolia Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Consilia Stecco Granella (Similarity score: 9.87)
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 11.11)
- Talenti Talenti, Gelato Pop Bars, Coffee (Similarity score: 11.14)
- Sainsbury's, Sainsburys, By Sainsbury's Milk Chocolate Indulgence (Similarity score: 12.05)
- Alnatura Sandwich Classic Eis (Similarity score: 12.14)
- Talenti Talenti, Gelato Pop, Black Raspberry (Similarity score: 12.88)
- Triple Chocolate Sundae Cones (Similarity score: 13.15)
- Nestlé,extrême Extrême Original Cône Vanille Praliné (Similarity score: 13.44)
- Dia Black Chocolate Sabor Nata (Similarity score: 13.89)
- Netto Cône Gourmand Crunchy Choco (cg) X6 (Similarity score: 14.31)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 14.93)
- Gü Fabulously Free From 2 Strawberry & Rhubarb Cheesecakes (Similarity score: 15.40)
- Ice Cream Sundae Bars, Cherry Cordial (Similarity score: 15.68)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 15.92)
Ingredients List
- Coffee Ice Cream
- Cocoa Processed With Alkali
- Butterfat
- Corn Starch
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Milk
- Skimmed Milk
- Sugar
- Brown Sugar
- Egg Yolk
- Coffee
- Natural Flavouring
- Chocolaty Chips
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)