Nestlé Extrême chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 67.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 51.999998092652mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Consilia Stecco Granella (Similarity score: 6.49)
- Talenti Talenti, Gelato Pop, Black Raspberry (Similarity score: 8.42)
- Dia Black Chocolate Sabor Nata (Similarity score: 10.25)
- Java Chip Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 11.81)
- Triple Chocolate Sundae Cones (Similarity score: 12.35)
- Magnum,unilever Magnum Mini Batonnet Glace Chocolat Blanc Amande X6 360ml (Similarity score: 13.83)
- Klondike, Unilever Bar (Similarity score: 13.96)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 13.96)
- Tub Dark Chocolate Raspberry Ice Cream (Similarity score: 14.79)
- Glacetta,midor,migros 4 Desserts Glacés Mokka (Similarity score: 15.74)
- Talenti Talenti, Gelato Pop Bars, Coffee (Similarity score: 16.15)
- Ice Cream Sundae Bars, Cherry Cordial (Similarity score: 16.80)
- Nestlé,extrême Extrême Original Cône Vanille Praliné (Similarity score: 16.85)
- Dolciando 9 Gelatini Mix (Similarity score: 16.91)