Jean Floc'h Le haché pur porc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857142854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Coop Kjøttdeig Storfe 14% (Similarity score: 4.98)
- X Tra,coop,fatland Ølen Kjøttdeig (Similarity score: 4.98)
- Bonarea Carne Picada (Similarity score: 6.65)
- Bonarea Carne Picada (Similarity score: 6.65)
- André Krief Boulettes Au Bœuf (Similarity score: 9.92)
- Angus Beef Strip Steak (Similarity score: 10.56)
- Auchan 3 Steaks Hachés (Similarity score: 12.77)
- Steaks Hachés X3 (Similarity score: 13.98)
- Picard Viande Hachée Pur Boeuf Prête À Cuisiner (Similarity score: 15.94)
- Folkets Kjøttdeig (Similarity score: 18.75)
- Tyngre Barre Proteine Halzelnut Nougat (Similarity score: 19.14)
- 100% Grass Fed Organic Beef Sirloin Steak (Similarity score: 20.74)
- 10 Raviolis Chinois Aux Crevettes (Similarity score: 22.25)
- Hoa Nam 20 Raviolis Impériaux Aux Crevettes (Similarity score: 22.25)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Spinach Asiago Ravioli (Similarity score: 24.42)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)