X-Tra,Coop,Fatland Ølen Kjøttdeig
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 853kj (204 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 853.0kj (204 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.0g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.714285714285715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.7% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 40.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Coop Kjøttdeig Storfe 14% (Similarity score: 0.00)
- Jean Floc'h Le Haché Pur Porc (Similarity score: 4.98)
- Bonarea Carne Picada (Similarity score: 9.43)
- Bonarea Carne Picada (Similarity score: 9.43)
- Auchan 3 Steaks Hachés (Similarity score: 12.55)
- Angus Beef Strip Steak (Similarity score: 13.23)
- André Krief Boulettes Au Bœuf (Similarity score: 13.69)
- Steaks Hachés X3 (Similarity score: 13.82)
- Folkets Kjøttdeig (Similarity score: 17.06)
- Picard Viande Hachée Pur Boeuf Prête À Cuisiner (Similarity score: 18.52)
- Tyngre Barre Proteine Halzelnut Nougat (Similarity score: 20.46)
- 100% Grass Fed Organic Beef Sirloin Steak (Similarity score: 21.55)
- 10 Raviolis Chinois Aux Crevettes (Similarity score: 24.04)
- Hoa Nam 20 Raviolis Impériaux Aux Crevettes (Similarity score: 24.04)
- Cottage Cheese Svalia Full Fat 15% 250g 1 6 (Similarity score: 24.12)