Jeden Tag Bourbon Vanille-Eiscreme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908.0kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 68.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52.0mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Glace Pistache Avec Éclats De Pistache (Similarity score: 8.57)
- Mucci Chocolat À La Crème Fraîche Et Au Lait Frais (Similarity score: 8.92)
- Hertog Hertog Slagroomijs (Similarity score: 8.97)
- Gelato (Similarity score: 9.23)
- Java Chunk Coffee Ice Cream Swirled With Chocolate Flavored Chunks, Java Chunk (Similarity score: 10.05)
- Mountain Huckleberry Flavored Premium Ice Cream Swirled With A Ribbon, Mountain Huckleberry (Similarity score: 10.35)
- Publix Blackjack Cherry Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 10.82)
- Carrefour Le Vacherin Vanille Chocolat (Similarity score: 10.94)
- Vanilla Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.95)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 10.95)
- Country Style Vanilla Flavored Premium Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Real Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 10.95)
- Vanille Eiscreme (Similarity score: 11.16)
- Rewe Feine Welt Creme Brulee (Similarity score: 11.30)