Thiriet Glace pistache avec éclats de pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912.0kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.0909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.1% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52.0mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 7.59)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.59)
- Country Style Vanilla Flavored Premium Ice Cream (Similarity score: 7.59)
- Real Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.59)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.59)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream (Similarity score: 8.53)
- Jeden Tag Bourbon Vanille Eiscreme (Similarity score: 8.57)
- Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.11)
- Mountain Huckleberry Flavored Premium Ice Cream Swirled With A Ribbon, Mountain Huckleberry (Similarity score: 9.17)
- Publix Green Wise Organic Chocolate Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Vanille Eiscreme (Similarity score: 9.37)
- Picard Pure Sélection Crème Glacée Le Café (Similarity score: 9.66)
- Bonne Maman Liégeois Vanille Naturelle Et Caramel (Similarity score: 9.82)
- Java Chunk Coffee Ice Cream Swirled With Chocolate Flavored Chunks, Java Chunk (Similarity score: 9.99)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 10.51)