Jeni’s Blackout Chocolate Cake Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1295kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1295.0kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3809523809524 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.38 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.968253968254g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.97g |
| Saturated Fat | 7.9365079365079g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666583% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 103.17460317460001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103.2mg |
| Sugars | 25.396825396825g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Birthday Cake Ice Cream Sammie Rainbow Sprinkle Cake Cookie + Cupcake Frosting Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 6.93)
- Chocolate Chip Tahitian Vanilla Bean Ice Cream Sandwich (Similarity score: 6.93)
- Sammontana Ringo (Similarity score: 10.46)
- Belle France Batx3 Vanille Choc Blc Bf, (Similarity score: 13.05)
- Great Value Cookie Dipped With Chocolate Cone (Similarity score: 13.30)
- Belle France Géant Vanille Chocolat Au Lait (Similarity score: 13.31)
- Favorina Panettone Gluten Free (Similarity score: 14.35)
- Delizza Patisserie Belgian Custard Cream (Similarity score: 15.64)
- Michel Et Augustin L'incroyable Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.91)
- Solo Cheesecake Lampone (Similarity score: 16.39)
- Coffee (Similarity score: 18.01)
- Eskigel Mini Coni (Similarity score: 18.40)
- J M Châtelain, Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleines De Liverdun (Similarity score: 18.44)
- Biscuiterie Chenel, Madeleines De Liverdun Madeleines De Liverdun (Similarity score: 18.47)
- Gelatelli Weiß (Similarity score: 18.64)