Delizza Patisserie Belgian Custard Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1295kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1295kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 11.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46719160104986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 11.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 102.8mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102.8mg |
| Sugars | 16.67g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coffee (Similarity score: 8.54)
- Michel Et Augustin L'incroyable Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 12.49)
- Simply Enjoy Simply Enjoy, Dark Chocolate Topped Mini Eclairs Cocoa Custard Cream Filled Pastry (Similarity score: 12.64)
- Poppies Double Chocolate Mini Eclairs (Similarity score: 12.64)
- Birthday Cake Ice Cream Sammie Rainbow Sprinkle Cake Cookie + Cupcake Frosting Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 13.93)
- Chocolate Chip Tahitian Vanilla Bean Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.93)
- Favorina Panettone Gluten Free (Similarity score: 15.15)
- Jeni’s Blackout Chocolate Cake Ice Cream (Similarity score: 15.64)
- Migros Sélection Duo Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.33)
- Erhard 4 Eclairs Chocolat (Similarity score: 17.93)
- Cornetto Classico (Similarity score: 18.21)
- Belle France Batx3 Vanille Choc Blc Bf, (Similarity score: 19.44)
- Belle France Géant Vanille Chocolat Au Lait (Similarity score: 19.61)
- Frozen Dairy Dessert Cones (Similarity score: 19.91)
- Cone Ice Cream (Similarity score: 19.93)
Ingredients List
- Water
- Dextrose
- All Purpose Shortening
- Sweet Cream Powder
- Sodium Alginate Blend
- Salt
- E341iii
- Natural Vanilla Flavouring
- E160ai
- Soya Lecithin
- Egg
- Cream
- Dark Chocolate
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Palm Oil
- Modified Starch
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)