Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Ndali Estate Vanilla Bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 95mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 95mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- S'mores Ice Cream (Similarity score: 6.42)
- Clover Clover, Ice Cream, Milk & Cookies (Similarity score: 6.68)
- Mikawaya Exottics Gourmet Ice Cream, Red Bean (Similarity score: 7.09)
- Jenis Jenis, Ice Cream, Intelligentsia Black Cat Espresso (Similarity score: 7.28)
- Jenis Splendid Ice Creams (Similarity score: 7.28)
- Pumpkin Pie Ice Cream, Pumpkin Pie (Similarity score: 7.42)
- Gelatelli Ice Cream Cups (Similarity score: 9.24)
- Premium Selections Ice Cream, Chocolate Satisfaction (Similarity score: 9.88)
- Thiriet Bûche Glacée (Similarity score: 10.16)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 10.38)
- Tarte Normande 6 Parts (Similarity score: 10.80)
- Thiriet Charlotte Bavaroise Mousse À La Poire Et Au Chocolat (Similarity score: 12.94)
- Mocha Black Cherry Ice Cream (Similarity score: 13.22)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 13.31)
- Frozen Yogurt Bars, Strawberry (Similarity score: 13.89)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Honey
- Tapioca Starch
- Ugandan Vanilla Bean Extract
- Ugandan Vanilla Bean Powder
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)