Tarte normande 6 parts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 7.16)
- Premium Selections Ice Cream, Chocolate Satisfaction (Similarity score: 7.19)
- Gelatelli Ice Cream Cups (Similarity score: 8.21)
- S'mores Ice Cream (Similarity score: 9.12)
- E Leclerc Tartelette Poire (Similarity score: 9.57)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 9.65)
- Jenis Splendid Ice Creams (Similarity score: 9.88)
- Jenis Jenis, Ice Cream, Intelligentsia Black Cat Espresso (Similarity score: 9.88)
- Pumpkin Pie Ice Cream, Pumpkin Pie (Similarity score: 10.00)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Clover Clover, Ice Cream, Milk & Cookies (Similarity score: 10.70)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Ndali Estate Vanilla Bean (Similarity score: 10.80)
- Thiriet Bûche Glacée (Similarity score: 10.91)
- Thiriet Charlotte Bavaroise Mousse À La Poire Et Au Chocolat (Similarity score: 10.97)