Jeni's Splendid Ice Creams White Chocolate Peppermint Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.82g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.82g |
| Saturated Fat | 15.66g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.97925311203319% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 15.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 205mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 205mg |
| Sugars | 30.12g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smith's Premium Ice Cream (Similarity score: 23.98)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 25.67)
- Reser's Fine Foods Cookies & Cream Topping (Similarity score: 27.83)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Caramel Dulce Slam (Similarity score: 28.58)
- Chouquettes (Similarity score: 29.21)
- L'artisan Givré Crème Glacée Caramel Sale (Similarity score: 29.42)
- Hafner 2 Éclairs Caramel Beurre Salé (Similarity score: 30.54)
- Rich Products Corporation Tres Leches, Sponge Cake, Strawberry Flavored Drizzle (Similarity score: 31.12)
- Flan Epais Aux Oeufs Frais (Similarity score: 31.76)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 32.21)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 32.21)
- Lowes Foods, Lowe's Food Stores Inc Lowes Foods, Sundae Cone Crunch Premium Ice Cream, Rich & Creamy (Similarity score: 32.59)
- Donuts Donuts Glacé (Similarity score: 32.84)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 32.91)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 33.41)
Ingredients List
- Chocolate Truffle Cookies
- Mint Ice Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)