Rich Products Corporation Tres Leches, Sponge Cake, Strawberry Flavored Drizzle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.38g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.38g |
| Saturated Fat | 6.57g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 81.81818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.8% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 197mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 197mg |
| Sugars | 25.55g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reser's Fine Foods Cookies & Cream Topping (Similarity score: 22.19)
- Galettes Bertel Crepe Au Lait Frais (Similarity score: 28.35)
- L'artisan Givré Crème Glacée Caramel Sale (Similarity score: 28.43)
- Lowes Foods, Lowe's Food Stores Inc Lowes Foods, Sundae Cone Crunch Premium Ice Cream, Rich & Creamy (Similarity score: 28.75)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 29.17)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 29.23)
- Tropezienne (Similarity score: 29.87)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 30.86)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 30.86)
- Jeni's Splendid Ice Creams White Chocolate Peppermint Ice Cream (Similarity score: 31.12)
- Chouquettes (Similarity score: 31.97)
- Denali, Dark Chocolate Premium Ice Cream Filled With Choco Coated Cashews And Luscious Denali Caramel, Bear Claw (Similarity score: 32.37)
- E Leclerc Mille Feuilles (Similarity score: 32.40)
- Tres Leches Bar Cake Decorated (Similarity score: 33.40)
- Rich Products Corporation Rich Products Corp , Tres Leches Cake (Similarity score: 34.78)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Modified Corn Starch
- E471
- Raising Agent
- Salt
- Cinnamon
- Sodium Caseinate
- E340ii
- Water
- E435
- To Preserve Freshness
- Artificial Flavouring
- E297
- Carbohydrate Gum
- E440a
- Natural Flavouring
- E415
- E466
- E330
- Sugar
- E407
- E475
- Colour
- Colored With
- Enriched Bleached Wheat Flour With Added Zinc
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Egg Yolk
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)