Jewel Strawberry Cream Cheese Strudel Bite
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 33.31444759206799% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 206mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 206mg |
| Sugars | 5.88g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Paté En Croute Le Gourmet (Similarity score: 18.46)
- Gourmet New Orleans Hand Pie (Similarity score: 24.79)
- Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 25.61)
- Lidl Steak & Old Peculier Ale Pie (Similarity score: 27.14)
- Carrefour Tartelette Fine Aux Pommes (Similarity score: 27.57)
- The Bakery Cherry Turnover (Similarity score: 28.67)
- Junior Beef Patties, Beef (Similarity score: 30.78)
- Restaurant Quality Beef Patties (Similarity score: 30.78)
- Lipari Foods Blackberry Pie (Similarity score: 30.81)
- Tesco Mackerel In Extra Virgin Olive Oil (20%) (Similarity score: 31.11)
- Beef Patties, Beef (Similarity score: 31.34)
- Holten Meats Beef Patties (Similarity score: 31.34)
- Homestyle Homestyle Beef Patties (Similarity score: 31.34)
- Beef Patties (Similarity score: 31.34)
- Holten Meats Quarter Pound Beef Patties (Similarity score: 31.34)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Retinyl Palmitate
- Cholecalciferol
- Salt
- Flour Treatment Agent
- Cream Cheese
- Milk Ingredients
- Bacterial Culture
- Salt
- E410
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Oil Margarine
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- E270
- Salt
- E410
- E415
- E407
- E202
- Fd C
- Strawberry Filling
- Modified Palm Oil
- Water
- Sugar
- Modified Corn Starch
- E330
- Sodium Citrate
- E418
- Salt
- E315
- E410
- E415
- Canola Oil
- E407
- E211
- Artificial Flavouring
- Topping
- Sugar
- Soya Lecithin
- Monoglycerides
- Natural Flavouring
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)