Lipari Foods Blackberry Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.64g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.64g |
| Saturated Fat | 3.52g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.719101123595504% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.7% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 202mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 202mg |
| Sugars | 16.48g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Woolworths Traditional Mini Fruit Hot Cross Bund (Similarity score: 18.38)
- Eclairs Au Cafe (Similarity score: 22.78)
- El Camino Real Bakery Organic Ultra Raisin Bread (Similarity score: 23.49)
- Gourmet New Orleans Hand Pie (Similarity score: 24.16)
- Franprix Cake Aux Légumes (Similarity score: 27.80)
- Genius Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 28.63)
- Southland Baking Co Inc Southland Baking Co, Ojarascas Cookieis (Similarity score: 29.07)
- Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 29.31)
- Versace Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 30.55)
- Versace Spaghetti Aux Oeufs (Similarity score: 30.55)
- Jewel Strawberry Cream Cheese Strudel Bite (Similarity score: 30.81)
- Eclairs Cafe 2 (Similarity score: 31.16)
- Schär Croissant (Similarity score: 31.18)
- 8" Red Raspberry Pie (Similarity score: 31.40)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 31.64)
Ingredients List
- Blackberry
- Preservative
- Wheat Flour
- Water
- Pie Shortening
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Salt
- E422
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)