Johnvince Foods Mixed Fruits With Prunes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 34g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bitterman Family Confections Llc Bitterman Family Confections, Gummi Butterflies (Similarity score: 22.01)
- Berries 'n Cherries Fruit Snacks (Similarity score: 26.53)
- Golden Apricot (Similarity score: 31.60)
- Sun Snack Abricots Entiers (Similarity score: 32.18)
- Syrup (Similarity score: 35.44)
- Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 35.54)
- Squeeze Candy (Similarity score: 35.66)
- Organic Jackfruit (Similarity score: 36.16)
- Amarena Kirschen (Similarity score: 36.23)
- Creme De Pruneaux Bio (Similarity score: 36.42)
- Premium Sun Dried Apricots (Similarity score: 36.56)
- Ajo Negro (Similarity score: 36.65)
- El Morjane Halal (Similarity score: 36.70)
- Confiture De Châtaignes Aux Brisures Confites (Similarity score: 37.03)
- Great Lakes Great Lakes, Premium Sun Dried Apricots, Fancy, Peak Season (Similarity score: 38.16)
Ingredients List
- Prune
- E220
- E202
- And Sorbic Acid
- E102
- E110
- Apple
- Mango
- Pear
- Peach
- Apricot
- Sugar
- E330
- E509
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)