Jolly Llama Coconut Cream Pops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.47g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.47g |
| Saturated Fat | 13.24g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 81.82941903584673% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.8% |
| Saturated Fat Value | 13.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 16.18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Loco 4 Loco (Similarity score: 10.56)
- Glacetta Glacetta Cappuccino (Similarity score: 11.92)
- Monoprix Buche Glacée Surgelée 3 Chocolats (Similarity score: 13.51)
- Ice Cream Sandwich Neapolitan (Similarity score: 14.20)
- Gelatelli Ice Cream Sandwich Neapolitan (Similarity score: 14.48)
- The Fresh Market Cream Bars (Similarity score: 14.66)
- Auchan Buche 3 Chocolats (Similarity score: 14.98)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 15.47)
- Carrefour Liégeois Au Chocolat (Similarity score: 15.61)
- Carrefour Chocolat Liégeois Sauce Au Chocolat (Similarity score: 16.12)
- Gremma Smietankowe Lody Z Polskiej Smietanki (Similarity score: 17.10)
- Langnese Buttermilch Zitrone Eis (Similarity score: 17.34)
- G7 Fiordilatte (Similarity score: 17.37)
- G7 Gelato Fiordatte (Similarity score: 17.37)
- G7 Fiordilatte (Similarity score: 17.37)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Water
- Cane Sugar
- Chocolate
- Peppermint Oil
- Vanilla
- Fruit Juice Concentrate
- Turmeric
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)