Joly Sardine à l'huile végétale et citron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.31 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.31 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 26.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26.5g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wang Korea Stick Rice Cake (Similarity score: 32.56)
- Carrefour Helado Sandwich Sin Azúcar (Similarity score: 39.83)
- K Classic Bonbon Kirsche (Similarity score: 41.18)
- Hollywood Bonbons Sensations (Similarity score: 42.19)
- Stimorol Candy Sensation (Similarity score: 42.78)
- Smint Smint Frutos Rojos 35 Gr (Similarity score: 44.30)
- Gerio Geriovit (Similarity score: 45.23)
- Frisk Frisk 2h Clean Breath Peppermint 35g (Similarity score: 47.89)
- Burrata (Similarity score: 48.46)
- Netto Tarte Aux Framboises (Similarity score: 48.78)
- El Corte Ingles Sándwich De Helado Sabor A Nata Sin Azúcares Añadidos (Similarity score: 49.28)
- Carrefour Mini Sandwich Sabor Nata (Similarity score: 50.22)
- Professional Cream,cooperlat,tre Valli Professional Cream (Similarity score: 50.54)
- Burrata (Similarity score: 51.34)
- Caseificiomaldera Burrata En Feuille 250g (Similarity score: 51.34)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)