Julian Pie Company Unbaked Boysenberry Apple Crumb
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14.285714285714286 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 6.35g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 26.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Conditorei Coppenrath & Wiese Windbeutel Kirsch (Similarity score: 13.18)
- Mondelez Oreo Eis Im Becher, Oreo Keksstücke Und Weiße Scho (Similarity score: 24.66)
- Atelier Nubio Barre Okara Chamane (Similarity score: 24.97)
- Moose Tracks (Similarity score: 25.29)
- Peanut Butter Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 25.33)
- Ice Cream (Similarity score: 25.64)
- Perry's Ice Cream Co Inc Escapes Ice Cream (Similarity score: 25.94)
- Marie Callenders Peach Cobbler, 32 Oz (Similarity score: 26.33)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Spiced Pecan Turtle, Spiced Pecan Turtle (Similarity score: 27.21)
- Private Selection Tiramisu (Similarity score: 27.48)
- Marie Tarte Poire Amande (Similarity score: 27.57)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 27.67)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 27.67)
- Churro Tons Of Toppings Buried In Soft Ice Cream, Churro (Similarity score: 27.75)
- Mochi Té Matcha (Similarity score: 28.63)
Ingredients List
- Apple
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Boysenberry
- Shortening
- Margarine
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)