Julie's Julie's, organic ice cream, mint chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.11g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.11g |
| Saturated Fat | 11.58g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.561736770692% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 11mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 11mg |
| Sugars | 17.89g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Choco Brownie Love (Similarity score: 16.17)
- Adelis Glaces Enrobée Coco (Similarity score: 19.17)
- Prima Zmrzlina, Bidfood Opava S R O Mrož Jahodový S Tvarohem (Similarity score: 20.15)
- Hudsonville Birthday Cake Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 20.37)
- Yarden Bavarois (Similarity score: 21.39)
- Les Créations Le Fraisier (Similarity score: 21.51)
- Jarrah Salted Caramel Hot Chocolate (Similarity score: 21.82)
- Andes Creme De Menthe Chocolate Mint Snap Bar (Similarity score: 22.80)
- Sammontana Amando Gelato Vaniglia E Pesca (Similarity score: 23.84)
- Casino 8 Mochis Glacés (Similarity score: 26.96)
- Creamamore Cioccolato (Similarity score: 27.13)
- Cherry Garcia, Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 28.11)
- Breizh Karamel Breizh Karamel (Similarity score: 28.45)
- Heb Creamy Creations Intense Chocolate (Similarity score: 28.54)
- Gelatelli,lidl Bac Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 29.31)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Vanilla Extract
- Sunflower Lecithin
- E412
- E410
- Water
- Cane Sugar
- Chocolate Pieces
- Tapioca Syrup
- Fructan
- Coconut Sugar
- E414
- Natural Mint Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)