Hudsonville birthday cake dairy free frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 969kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 969.0kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 6.3157894736842 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.32 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.1764705882352942 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.1052631578947g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.11g |
| Saturated Fat | 10.526315789474g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 90.90909090909405% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.9% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 5.263157894736801mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.3mg |
| Sugars | 18.947368421053g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jarrah Salted Caramel Hot Chocolate (Similarity score: 17.76)
- Julie's Julie's, Organic Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 20.37)
- Sammontana Amando Gelato Vaniglia E Pesca (Similarity score: 21.54)
- Prima Zmrzlina, Bidfood Opava S R O Mrož Jahodový S Tvarohem (Similarity score: 24.13)
- Andes Creme De Menthe Chocolate Mint Snap Bar (Similarity score: 27.23)
- My Mochi Mochi Cashew Cream Frozen Dessert (Similarity score: 28.13)
- Adelis Glaces Enrobée Coco (Similarity score: 28.85)
- Les Créations Le Fraisier (Similarity score: 29.47)
- Gelatelli Choco Brownie Love (Similarity score: 29.56)
- Hudsonville Cherry Fudge Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 32.12)
- Sammontana Coppa Oro (Similarity score: 32.18)
- Heb Creamy Creations Intense Chocolate (Similarity score: 32.70)
- Yarden Bavarois (Similarity score: 32.79)
- Nestle Single Serve Portions French Vanilla (Similarity score: 34.60)
- International Delight, Dean Foods Company Hazelnut Coffee Creamer Singles (Similarity score: 34.97)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Palm Oil
- Palm Kernel Oil
- E412
- Colour
- Natural Flavouring
- Sunflower Lecithin
- Maltodextrins
- E500ii
- Water
- Cane Sugar
- Oat
- Tapioca Maltodextrin
- E968
- E410
- E471
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)