La CRÊPE de BROCÉLIANDE 6 Crêpes de Froment aux Oeufs de Plein Air en sachet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1284kj (307 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1284kj (307 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25.454545454545453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.5% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Crêpe De Brocéliande 6 Crêpe De Froment Aux Œufs De Plein Air En Sachet (Similarity score: 0.00)
- Rhabarberstreusel Kuchen (Similarity score: 12.99)
- Sweetbread Hot Dog Buns (Similarity score: 23.85)
- Éclairs Chocolat (Similarity score: 25.65)
- 6 Éclairs Café (Similarity score: 28.07)
- The Bakery Apple Turnover (Similarity score: 29.45)
- Whole Foods Market, Rt Wholesale Llc Whole Foods Market, Petite Market Salad (Similarity score: 29.94)
- Le Monde Des Crêpes Crêpe Sucrées (Similarity score: 30.63)
- Tgi Fridays, Captivated Foods Llc Chocolate Ganache Latte Cake Dessert For Two, Chocolate (Similarity score: 30.84)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Pumpkin Pecan Streusel, 38 Ounce (Similarity score: 32.76)
- Claim Jumper Pumpkin Pecan Pie, 38 Oz (Similarity score: 32.76)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Cherry Crunch, 40 Ounce, 40 Oz (Similarity score: 32.77)
- Gelato, A Big 'ole Peanut Butter Pint (Similarity score: 33.17)
- Markets Of Meijer, Meijer Inc Triple Berry Pie, Triple Berry (Similarity score: 33.46)
- Liquirizia Purissima (Similarity score: 33.83)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Fresh Whole Milk
- Cane Sugar
- Whole Fresh Eggs
- Sunflower Oil
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt From Guerande
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)