La Farandole des Tartes Tarte aux Abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1119kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1119kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.666666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora 10 Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 14.06)
- Marie Callenders Dutch Apple Pie, 45 Oz (Similarity score: 16.11)
- Crunch Bar (Similarity score: 17.89)
- Arctic Blasters Shortcake Bars, Strawberry (Similarity score: 19.07)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Bars (Similarity score: 19.07)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 22.80)
- Sundae Bars (Similarity score: 24.05)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Bars, Strawberry Shortcake (Similarity score: 26.72)
- Food Club Chocolate Peanut Butter Swirl Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 26.98)
- Claim Jumper Blackberry Pie, 46 Oz (Similarity score: 27.21)
- Chef Select Ecler Crema Cu Aroma De Vanilie Si Glazura Cu Cacao (Similarity score: 28.29)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 28.29)
- Pain De Mie Brioché (Similarity score: 28.39)
- Cookies (Similarity score: 28.50)
- Peach Pie, Peach (Similarity score: 29.61)
Ingredients List
- Wheat Semolina
- Butter
- Milk Powder
- Egg White
- Filling
- Modified Starch
- Preservative
- E202
- Salt
- Water
- Raising Agent
- Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Whole Egg
- Colza Oil
- Margarine
- Lupin Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)