Pain de mie brioché
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.6899999999999995g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.69g |
| Saturated Fat | 2.39g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 42.985611510791365% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 142.4mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 142.4mg |
| Sugars | 5.88g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chef Select Ecler Crema Cu Aroma De Vanilie Si Glazura Cu Cacao (Similarity score: 22.57)
- Sunshine Homestyle Pandan Bread (Similarity score: 24.32)
- L'italie Des Pâtes Tagliatelle À La Truffe D'été 2,5 % (Similarity score: 26.40)
- Food Club Chocolate Peanut Butter Swirl Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 26.93)
- Sunshine Enriched Soft White Bread (Similarity score: 27.02)
- Cherry Pie (Similarity score: 27.07)
- Beehive Cherry Lattice Pie (Similarity score: 27.07)
- Buy Low Corn Tortillas (Similarity score: 27.27)
- Cherry Lattice Pie (Similarity score: 27.54)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 28.23)
- La Farandole Des Tartes Tarte Aux Abricots (Similarity score: 28.39)
- Cora 10 Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 28.44)
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 28.87)
- Waitrose Essential Waitrose 2 Garlic Breaded Chicken Kievs (Similarity score: 29.43)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Bars (Similarity score: 30.50)