La Favorite,Color Foods Figues séchées LAYERS 500g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1318kj (316 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1318kj (316 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 64g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Enerbio,ener Bio Apfelringe (Similarity score: 18.96)
- Auchan Mezcla De Pasas (Similarity score: 27.16)
- Casino Figues Séchées (Similarity score: 37.65)
- El Nogal Pasas Moscatel Andinas (Similarity score: 41.94)
- Auchan Raisins Secs Blonds (Similarity score: 43.61)
- Rewe Beste Wahl Getrocknete Mangostreifen (Similarity score: 43.75)
- Paquito Figues Sèches Bio (Similarity score: 45.56)
- Hacendado Mango Deshidratado (Similarity score: 47.07)
- Tesco Tesco Dried Mango (Similarity score: 48.85)
- Raisin Golden Jumbo (Similarity score: 49.20)
- Dattes D’algérie (Similarity score: 50.45)
- Figues Sèches (Similarity score: 50.56)
- Deluxe Dulce De Membrillo Ecológico Con Canela (Similarity score: 50.72)
- Dolci Delizie Cubetti Di Cedro (Similarity score: 51.16)
- Optimys Optymis Superfood Mélange Bio (Similarity score: 52.05)
Ingredients List
- Fig
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)