La ferme de Kernivinen Oeufs bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1314kj (315 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1314kj (315 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 40.243902439024396% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.2% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crêperie La Fontaine 10 Crêpes Fraîches (Similarity score: 0.00)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 0.00)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 0.00)
- Intermarché 10 Crêpes De Froment (Similarity score: 0.00)
- Crêperie De Coataudon Crepes Fraiches (Similarity score: 0.00)
- Crêperie De Coataudon Crêpes Au Froment Coataudon X12 (Similarity score: 0.28)
- Uliako Labea Madalenas De Espelta (Similarity score: 17.18)
- 6 Mini Tropéziennes Pralinés (Similarity score: 18.64)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Daily Chef, Caramel Apple Stack Cake (Similarity score: 21.21)
- Pain D'epice Du Quercy (Similarity score: 21.34)
- Boncolac,solutions Desserts Gâteau Basque (Similarity score: 22.05)
- Winny Brioche Tranchée (Similarity score: 22.61)
- Creperie De Guerledan Crêpes Fraiches (Similarity score: 24.29)
- Patrimoine Gourmand Crêpes De Bretagne Au Froment (Similarity score: 24.89)
- Banana Walnut Loaf Cake (Similarity score: 24.98)