Winny Brioche tranchée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1314kj (315 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1314kj (315 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857142854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 6 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 13.1g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mad Minis Bite Size Treats (Similarity score: 22.23)
- Mad Minis Sandwich Cookies (Similarity score: 22.23)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 22.61)
- Crêperie La Fontaine 10 Crêpes Fraîches (Similarity score: 22.61)
- Intermarché 10 Crêpes De Froment (Similarity score: 22.61)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 22.61)
- La Ferme De Kernivinen Oeufs Bio (Similarity score: 22.61)
- Crêperie De Coataudon Crepes Fraiches (Similarity score: 22.61)
- Crêperie De Coataudon Crêpes Au Froment Coataudon X12 (Similarity score: 22.62)
- Wall's Chicken Tikka Slice (Similarity score: 23.29)
- Crêpes (Similarity score: 23.32)
- Crêpes Nature X2 (Similarity score: 23.32)
- 6 Mini Tropéziennes Pralinés (Similarity score: 23.79)
- Patrimoine Gourmand Crêpes De Bretagne Au Froment (Similarity score: 27.09)
- Uliako Labea Madalenas De Espelta (Similarity score: 28.66)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Wheat Gluten
- Natural Vanilla Flavouring
- Flour Treatment Agent
- Whole Egg
- Sugar
- Water
- Vegetable Fat
- Invert Sugar Syrup
- Salt
- Yeast
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)