La Fournée Dorée Brioche Suisse à la crème pâtissiere
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 47.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.3% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- โลตัส,เทสโก้,tesco,lotus ขนมปัง ไส้คัสตาร์ด กลิ่นวานิลลา (Similarity score: 16.29)
- Market Pantry Baked Peach Pie (Similarity score: 16.48)
- Polar, Wells Enterprises Inc Neapolitan Ice Cream Sandwiches Wafers, Neapolitan (Similarity score: 18.97)
- Pie (Similarity score: 19.62)
- Pineapple Pie, Pineapple (Similarity score: 19.63)
- Old Fashioned Blueberry Pie, Blueberry (Similarity score: 21.05)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.88)
- Brookshire's Bakery Sweet Potato Pie (Similarity score: 24.96)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 24.96)
- Old Fashioned Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 25.81)
- Table Talk Pies Old Fashioned Coconut Custard Pie, Coconut Custard (Similarity score: 25.85)
- Market Pantry Pumpkin Pie (Similarity score: 27.10)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 27.21)
- Carrefour Mini Empanadillas De Atún Y Bonito (Similarity score: 27.80)
- Milka Donut (Similarity score: 27.91)
Ingredients List
- Yeast
- Natural Flavouring
- Salt
- Wheat Gluten
- Flavouring
- Emulsifier
- Preservative
- Milk Proteins
- Deactivated Yeast
- Wheat Flour
- Colour
- Fondant
- Sugar
- Whole Fresh Eggs
- Oil
- Palm Fat
- Colza Oil
- Invert Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)