Market Pantry Baked Peach Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.545454545454546 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.68g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 43.71747211895911% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 14.29g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pineapple Pie, Pineapple (Similarity score: 14.66)
- Pie (Similarity score: 16.14)
- La Fournée Dorée Brioche Suisse À La Crème Pâtissiere (Similarity score: 16.48)
- The Schwan Food Company Apple Pie, Apple (Similarity score: 18.68)
- Market Pantry Pumpkin Pie (Similarity score: 21.65)
- โลตัส,เทสโก้,tesco,lotus ขนมปัง ไส้คัสตาร์ด กลิ่นวานิลลา (Similarity score: 23.50)
- 10 Inch Apple Pie (Similarity score: 23.61)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 25.62)
- Old Fashioned Blueberry Pie, Blueberry (Similarity score: 26.09)
- Old Fashioned Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 26.12)
- Dutch Apple Pie, Dutch Apple (Similarity score: 26.36)
- Pie (Similarity score: 26.72)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 26.93)
- Brookshire's Bakery Sweet Potato Pie (Similarity score: 26.93)
- Haldiram's Tandoori Garlic Naan (Similarity score: 27.20)
Ingredients List
- Peach
- Lemon Puree
- Lemon Flavedo
- Annatto Extract And Turmeric
- Nonfat Dry Milk Fortified With Vitamins
- Vitamin A
- Vitamin D
- Calcium Propionate And Sodium Benzoate To Retard Spoilace
- E415
- Natural And Artificial Flavouring
- Baking Glaze
- Flour
- Maltodextrins
- E401
- E471
- Water
- Vegetable Oil
- Sugar
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Salt
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)