La fraîcherie Farandole de fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1246kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1246kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 12 |
| Proteins | 9.88g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.88g |
| Saturated Fat | 2.41g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 36.62613981762918% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.6% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | -6 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 2.69g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salimperio Paccasassi Del Conero Sott'olio (Similarity score: 52.66)
- Noix De Cajou Yupik (Similarity score: 59.66)
- Iswari Moringa En Poudre Bio (Similarity score: 61.67)
- Région Grand Est Tarte Aux Questsches (Similarity score: 63.74)
- Brousse Vergez Figues Layer (Similarity score: 66.33)
- Netto Netto Figues Lerida (Similarity score: 67.59)
- Brousse Vergez Smyrna Feigen (Similarity score: 67.96)
- El Encierro Acelga (Similarity score: 72.44)
- Gold Emblem Lightly Salted Pistachios (Similarity score: 74.47)
- Monteleone Pastiera Napoletana (Similarity score: 77.04)
- Sabarot Mogette De Vendée Sabarot (Similarity score: 78.11)
- Suntat Biber Kurusu (Similarity score: 78.71)
- Picard 2 Tartelettes Fines Aux Pommes Surgelées (Similarity score: 80.75)
- Noix De Cajou (Similarity score: 81.14)
- Boni Mais Doux (Similarity score: 81.17)
Ingredients List
- Melon
- Watermelon
- Grape
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)