La Galette d'Alençon Crêpes fraîches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.5999999046326g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.84126924056754% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.8% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 15.39999961853g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Clair De Lorraine Pain D Épices (Similarity score: 13.88)
- Yogourt Brassé (Similarity score: 16.46)
- Entertainment Production House Inc Goody's, Snacks, Vannila Blueberry (Similarity score: 19.21)
- High Liner Fish Sticks (Similarity score: 21.10)
- Orecchiette Alla Paesana 500 G N107 (Similarity score: 21.63)
- Éric Bur Eric Bur Ratatouille Provencal 600g (Similarity score: 21.78)
- Mercadona 4 Chapatas Cristal (Similarity score: 21.81)
- De Cecco Seme Di Melone No 80 (Similarity score: 23.14)
- Granola Bar (Similarity score: 23.42)
- Arirang Arirang Sushi Rice 9kg (Similarity score: 23.86)
- Catelli Spaghettini (Similarity score: 24.14)
- Sorli Discau Cereals Integrals (Similarity score: 24.47)
- Bio Des Alpes Crozets Bio Epeautre A L'ancienne (Similarity score: 24.88)
- Maayane Houmous Libanais (Similarity score: 25.04)
- Belle Bretagne Filets De Maquereau A L'huile D'olive (Similarity score: 25.33)
Ingredients List
- Sugar
- Milk
- Egg
- Sunflower Oil
- Rum
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)