Entertainment Production House Inc. Goody's, Snacks, Vannila Blueberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 3.51g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 28.583061889250814% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 21.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Clair De Lorraine Pain D Épices (Similarity score: 18.28)
- La Galette D'alençon Crêpes Fraîches (Similarity score: 19.21)
- Chocolate Brownie Dessert Hummus (Similarity score: 26.64)
- Granola Bar (Similarity score: 28.46)
- Ammo 5 Pain Orientaux (Similarity score: 30.08)
- Epicurillades Pâte De Campagne À L'ancienne (Similarity score: 30.41)
- Sorli Discau Cereals Integrals (Similarity score: 30.69)
- Farine Francilienne Pain Quotidien, 5 Pains Orientaux (Similarity score: 30.85)
- Trofie (Similarity score: 31.56)
- Pan De Cristal Mediterráneo (Similarity score: 32.92)
- Villagio Classico Pain Blanc Tranché (Similarity score: 32.98)
- Yogourt Brassé (Similarity score: 33.23)
- Barilla Linguine Fini (Similarity score: 33.44)
- Beignet À La Pomme Du Val De Loire (Similarity score: 33.65)
- L & W L & W, Sweetened Red Bean Mashed Paste (Similarity score: 33.69)
Ingredients List
- Oat
- Vanilla Extract
- Cinnamon
- Sunflower Seed
- Slivered Almonds
- Roasted Peanuts
- Cashew Nuts
- Coconut
- Dried Blueberries Honey
- Molasses
- Peanut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)