La Ibense kids chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 31.3g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookie Dough Ice Cream With Fudge Chunks And Cookie Dough Pieces, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.65)
- Tres Leches Style Soaked Sponge Cake Topped With Whipped Icing And Strawberry Flavored Drizzle, Tres Leches (Similarity score: 12.42)
- Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 13.01)
- Bonne Maman Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 13.01)
- Bonne Maman Tarte Tatin Aux Pommes (Similarity score: 13.01)
- Bonne Maman Tartelettes Aux Pommes (Similarity score: 13.01)
- Carrefour, De Nuestra Tierra Quesada Pasiega (Similarity score: 16.02)
- Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 16.50)
- Chocolate Cinnamon & Fudge Ice Cream, Chocolate Cinnamon & Fudge (Similarity score: 16.56)
- M&s, Marks And Spencer, Marks & Spencer Sicilian Lemon (Similarity score: 16.96)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 17.02)
- Southern Caramel Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 17.61)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 17.92)
- Häagen Dazs Secret Sensations Crème Brûlée (Similarity score: 18.25)
- Deluxe,lidl Bûche Glacée Trio Choc (Similarity score: 18.37)