La Laitière,Nestlé Café coulis noisettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 906kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 906kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 53.40909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.4% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 24.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 9.31)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 9.92)
- Nestle Vanille Bourbon Caramel (Similarity score: 11.13)
- Light Churned Style Ice Cream (Similarity score: 11.26)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 11.98)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.18)
- Ice Cream (Similarity score: 12.40)
- Good & Delish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 12.40)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 12.40)
- Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Market Basket Inc 100% Natural Flavor Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- Pink Peppermint Pink Colored Vanilla Premium Ice Cream With Red And Green Peppermint Flakes (Similarity score: 13.22)
- Ice Cream (Similarity score: 13.22)
- Hy Vee Inc French Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 13.24)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Colour
- Coffee Powder
- Rice Starch
- Emulsifier
- Stabiliser
- Cream
- Water
- Glucose Syrup
- Sugar
- Lactose And Milk Proteins
- Caramelised Sugar Syrup
- Dextrose
- Hazelnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)