Light churned style ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 4.17g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50.06002400960384% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Figo! Organic Gelato (Similarity score: 9.46)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Premium Gelato Swirls (Similarity score: 9.64)
- La Laitière,nestlé Café Coulis Noisettes (Similarity score: 11.26)
- Easy Churned Light Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Famous Moose Tracks Fudge, Denali Original Moose Tracks (Similarity score: 11.60)
- Ben & Jerry's, Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 12.90)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 13.61)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.14)
- Nestle Vanille Bourbon Caramel (Similarity score: 14.90)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 15.65)
- Shirakiku Dorayaki Baked Red Bean Cake (Similarity score: 16.04)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 17.02)
- Cookies & Cream Arctic Ice Cream (Similarity score: 17.02)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 17.06)
- Carrefour Flan Nature (Similarity score: 17.08)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 17.14)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E417
- E466
- Propylene Glycol Monoester
- E415
- E407
- Retinyl Palmitate
- Skimmed Milk
- Sugar
- Sweetcream Buttermilk
- Chocolate Fudge
- Peanut Butter Cups
- Corn Syrup
- Cocoa
- Contains Less Than 2% Of Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)