La Laitière,Nestlé Feuilleté de Mousse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.92537313432834% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 6.12)
- Ice Cream (Similarity score: 6.13)
- Peppermint Bon Bon Premium Ice Cream, Peppermint Bon Bon (Similarity score: 6.13)
- Grandessa Cookie Dough (Similarity score: 8.39)
- Julie's Organic Julie's Organic, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.92)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 9.21)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 9.29)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 9.94)
- Wegmans Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.20)
- Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 11.61)
- Farr Better Ice Cream Farr Better, Frozen Custard, Chocolate Mint Brownie (Similarity score: 11.66)
- Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 11.76)
- Market Pantry Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 12.02)
Ingredients List
- Lactose
- E428
- Salt
- Emulsifier
- Acidity Regulator
- Cocoa Paste
- Flavouring
- Sweetener
- Whole Milk
- Sugar
- Milk Chocolate
- Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Powder
- E150
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)